Wracają na drugoligowe parkiety

Po okresie wytężonej pracy drugoligowy sezon inaugurują siatkarze Czarnych Radom. W pierwszym meczu podopieczni Andrzeja Sitkowskiego na wyjeździe zmierzą się z Krosno Glass Karpaty Krosno.

Radomskie Centrum Siatkarskie zespół na parkietach rozgrywek szczebla centralnego seniorów wystawia się po kilkuletniej przerwie. Ostatni raz radomski klub w rozgrywkach Polskiego Związku Piłki Siatkowej reprezentowany był w sezonie 2012/2013. - Po pamiętnym finale z BBTS Bielsko-Biała ekipa dowodzona przez Wojciecha Stępnia, sprawującego obecnie funkcję prezesa Cerrad Czarnych Radom, triumfowała w I ligi. Zwycięstwo stało się „przepustką” do siatkarskiej ekstraklasy. To właśnie na fundamencie tamtej drużyny i jej osiągnięć powołano klub występujący dzisiaj w PlusLidze - przypomina Sławomir Monik, wiceprezes RCS.

Czarni w rozgrywkach II ligi zagrają w grupie VI. Po wycofaniu Dunajca Nowy Sącz ostatecznie rywalizować będą z ośmioma drużynami. Przeciwnikami siatkarzy z Radomia będą: Neobus Raf-Mar Niebylec, LKPS Politechnika Lublin, AKS V LO Rzeszów, KKS Kozienice, Avia Świdnik, Błękitni Ropczyce i Krosno Glass Karpaty. Jak na tle rywali zaprezentuje się zespół z Radomia?

Zdaniem obserwatorów i osób śledzących w ostatnich latach zmagania na tym szczeblu stawka powinna być wyrównana. W okresie przygotowawczym Czarni uczestniczyli w dwóch turniejach, rozegrali mecz pucharowy, odbyli kilka sparingów. W ostatnim pokonali KKS Kozienice 3:1. - Oczywiście wszystko zweryfikuje liga, ale okres przygotowawczy i rozegrane sparingi pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Myślę, że trener Andrzej Sitkowski zestawił ciekawą, posiadającą niezły potencjał drużynę - zapewnia Łukasz Zugaj, kapitan Czarnych.

Drugoligowy zespół oparty jest na wychowankach. W 21-osobowej kadrze znajdują się niemal wyłącznie medaliści mistrzostw Polski w grupach młodzieżowych. Obok Łukasza Zugaja, Damiana Płaskocińskiego, Daniela Ostrowskiego i Wiktora Skwarka, którzy w 2009 roku zdobyli srebro MP w kadetach, a później stawali na najwyższym stopniu podium w juniorach, znajdują się m.in.Michał Moniak, Jan Czubiński, Bartłomiej Wójcik, Jakub Tyszko, czy Dominik Bagniuk, tegoroczni złoci medaliści młodzieżowych mistrzostw Polski. W kadrze jest też Piotr Filipowicz, który w ostatnim sezonie występował jeszcze na parkietach PlusLigi.

Pierwszym przeciwnikiem zespołu z Radomia będzie Krosno Glass Karpaty, triumfator grupy z poprzedniego sezonu. Dlatego Czarni spodziewać mogą się trudnej przeprawy. Andrzej Hojnor, prezes klubu sobotniego rywala, nie ukrywa ambicji. - Nasz zespół charakteryzuje wola walki, determinacja, konsekwencja, zaangażowanie. Co w połączeniu z chęcią pokazania się jak z najlepszej strony i ambicjami sportowymi udowadnia, że właśnie oto w tym wszystkim chodzi - mówi. Od strony sportowej drużyna ma w planie wywalczenia miejsca w czwórce fazy zasadniczej a potem walki o I ligę.

Ciekawie zapowiadający się mecz w Krośnie w sobotnie popołudnie rozpocznie się o godz. 17.00.