Stanęli na podium Turnieju Nadziei Olimpijskich

Trzech zawodników Radomskiego Centrum Siatkarskiego broniło barw Mazowsza w rozegranym w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale 28. Turniej Nadziei Olimpijskich chłopców z rocznika 2002. Przez trzy dni rywalizowały kadry szesnastu województw.

 W 10-osobowej kadrze Mazowsza zagrali Jakub Sadkowski, Kacper Żaczek i Mateusz Kłoda. Grupa przedstawicieli radomskiego klubu mogła być jeszcze liczniejsza, ale kontuzja z udziału w turnieju wyeliminowała Piotra Skwirę, czwartego z siatkarzy Czarnych.

W meczu o trzecie miejsce Mazowieckie pokonało ekipę Dolnośląska 2:0 (25:22, 25:22). Brązowi medaliści świetnie zaprezentowali się w spotkaniach grupowych. Jedyną turniejową porażkę ponieśli w półfinale z ekipą Śląska. Konfrontacja miała jednak bardzo wyrównany i emocjonujący przebieg. Mazowsze przegrało ostatecznie 1:2 (26:24, 20:25, 17:19).

Jak podkreślił Kamil Trzciński, szkoleniowiec reprezentacji Mazowsza, Turniej Nadziei Olimpijskich zamknął kilkumiesięczne przygotowania w których ocenie i przeglądowi poddanych zostało ponad trzydziestu zawodników. Budując skład na TNO - wspólnie z współpracownikami - szukał siatkarzy odznaczających się wysokimi warunkami fizycznymi oraz posiadającymi charakter umożliwiający wytrzymywanie dużych obciążeń psychicznych, na które narażeni są późniejsi reprezentanci Polski.

- W tym roku zmieniono organizację zespołów na turniej i zamiast gry dwiema oddzielnymi szóstkami bez libero w dwóch różnych setach, wprowadzono składy 10-osobowe z zawodnikiem libero oraz bez podziału na pierwszą i drugą szóstkę. W znaczący sposób zmieniło to proces selekcji zawodników, gdyż ze względu na ograniczoną ich liczbę w składzie, nie można mieć zmiennika na każdej pozycji - powiedział trener kadry woj. mazowieckiego dodając. - Naszym głównym celem nie była wygrana, lecz jak największa liczba powołanych zawodników na ogólnopolskie zgrupowanie. Mamy kilku zdolnych chłopców, którzy odznaczają się wysokim wzrostem 204 cm, ograniem na poziomie finałów MP młodzików.

Wyróżniający się i najzdolniejsi zawodnicy otrzymali powołania na listopadowe campy. W grupie tej znaleźli się m.in. Jakub Sadkowski i Kacper Żaczek.

- To ogromne wyróżnienie. Po cichu liczyłem na powołanie jeszcze trzeciego z naszych wychowanków. Nie udało się, ale Mateusz Kłoda na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i w najbliższym czasie również powinien otrzymać swoją szansę - zapewnił Arkadiusz Sawiczyński, klubowy szkoleniowiec reprezentantów Mazowsza. - Przed każdym z Was jest ogromna szansa zakwalifikowania się do reprezentacji kraju. Dziękuję Rodzicom za wychowanie tak wspaniałej młodzieży. Pracujcie i uczcie się - potwierdził Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej zamykając 28. Turniej Nadziei Olimpijskich. 

(fot: pzps.pl)