Gramy w jednej drużynie! Firma ENEA!

Kolejne podziękowania za wspólną grę ślemy do firmy Enea, dla której był to pierwszy sezon z drużyną Cerrad Czarni Radom! Dziękujemy, że jesteście z nami!



Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów. Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju).

Grupa zatrudnia w całej Polsce ok. 16,1 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy Enea należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

Historia ENEI

Historia Enei zaczęła się w 1904 roku przy ul. Grobla w Poznaniu. To tutaj 31 października została uroczyście uruchomiona pierwsza poznańska elektrownia, która dostarczała prąd mieszkańcom miasta przez kolejne 50 lat. Zlokalizowano ją w sąsiedztwie działającej już gazowni oraz stacji wodociągowej. Prąd wytwarzany był przez 3 silniki gazowe i początkowo miał napięcie 110 V, podwyższone do 220 V  po kilku latach. Dzięki współpracy z Wodociągami Miejskimi produkowany był dodatkowo przez turbiny. Groblę wspierała też elektrownia tramwajowa, której wyłącznym zadaniem było zasilanie miejskiej trakcji.

Do zakończenia I wojny światowej elektrownia na Grobli zaspokajała zapotrzebowanie miasta. Ale już po dwóch latach intensywnego rozwoju Poznania stało się jasne, że osiągnięto granice jej możliwości. Ponieważ stara elektrownia nie dawała możliwości rozbudowy ani modernizacji, zapadła decyzja o budowie nowej. Kilka lat zajęło władzom miasta szukanie środków na tak poważną inwestycję. Nowa elektrownia stanęła w 1929 roku na Garbarach, przejętych wcześniej przez miasto od armii.

Zmiany organizacyjne i stabilny rozwój

Obie elektrownie funkcjonowały nieprzerwanie w czasie hitlerowskiej okupacji. Pod koniec wojny w czasie intensywnych walk o Cytadelę elektrownia na Garbarach poważnie ucierpiała i została unieruchomiona na kilka miesięcy. Cały czas funkcjonowała zasłużona, ale wiekowa już Grobla, która zakończyła działalność dopiero 1954 roku. Wtedy, po rozbudowie Garbary były w stanie samodzielnie udźwignąć zapotrzebowanie Poznania na prąd. Po 10 latach zapadła decyzja o przebudowie elektrowni w elektrociepłownię oraz wybudowaniu nowej elektrowni na Karolinie.

Początkowo pieczę nad pierwszymi elektrowniami w Poznaniu sprawował Zakład Siły, Światła i Wody przekształcony z Zakładu Gazowni i Wodociągów. Po wojnie cała infrastruktura przeznaczoną do produkcji energii elektrycznej została przekazana Zjednoczeniu Energetycznemu Okręgu Poznańskiego. Po kilku latach włączono do niego Szczecin przekształcając w Zakłady Energetyczne Okręgu Zachodniego. W kolejnych latach miało miejsce wiele zmian organizacyjnych, zwieńczonych w 1976 roku powstaniem Zakładu Energetycznego Poznań. Same elektrownie utworzyły osobny Zespół Elektrowni.

Enea w elicie spółek giełdowych

Najważniejsze zmiany zapadły po roku 2002, gdy Minister Skarbu Państwa podjął decyzję od połączeniu Energetyki Poznańskiej SA, Energetyki Szczecińskiej SA, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz SA, Zakładu Energetycznego Gorzów SA, Zielonogórskich Zakładów Energetycznych SA w tzw. Grupę Zachodnią. Po roku przekształcono ją w Grupę Energetyczną Enea.

Bardzo intensywny dla Grupy był rok 2007. Po pierwsze - wyodrębniono wtedy spółkę powołaną do zarządzania siecią dystrybucyjną – Enea Operator. Po drugie – Grupa Enea została wzmocniona o Elektrownię Kozienice – największą polską elektrownię na węgiel kamienny. Wreszcie rozpoczął się proces wprowadzenia akcji Enei SA na parkiet  Giełdy Papierów Wartościowych. Debiut giełdowy miał miejsce 17 listopada 2008 roku. Akcje Enei wchodziły w skład indeksu WIG 30, skupiającego największe firmy notowane na warszawskiej giełdzie.