Reto Giger był o krok od EuroVolley 2019

Reprezentacja Szwajcarii była o krok od wywalczenia historycznego awansu na EuroVolley 2019! Niestety po dwóch dramatycznych i zaciętych spotkaniach w ramach eliminacji, Reto Giger wraz ze swoją reprezentacją nie zdołał wywalczyć upragnionego biletu na turniej EuroVolley!

Zespoły Austrii, Białorusi, Czarnogóry, Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Ukrainy wywalczyły awans do finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn, który rozegrany zostanie od 12 do 29 września w czterech krajach - Belgii, Francji, Holandii i Słowenii. Gospodarze czempionatu mają również prawo startu.

W sumie w tegorocznym #EuroVolley mężczyzn, zagrają po raz pierwszy 24 drużyny. Do wyżej wymienionych reprezentacji dołączą zespoły, które zapewniły sobie udział w LOTTO EUROVOLLEY POLAD 2017. Są to: Rosja, Niemcy, Serbia, Włochy, Bułgaria, Czechy, Polska i Turcja.

Kwalifikacje do mistrzostw Europy zakończyły się 9 stycznia. Niestety z awansu nie mogli cieszyć się siatkarze Szwajcarii, których barw broni rozgrywający Cerrad Czarnych Radom, Reto Giger. Zespół Szwajcarii w dwóch ostatnich kolejkach stoczył dramatyczne, pięciosetowe spotkania.

W ramach 5. kolejki eliminacji Szwajcarzy zmierzyli się na wyjeździe z drużyną Węgier. Gospodarze mimo prowadzenia (2:0) w setach, nie zdołali zapisać zwycięstwa na swoją korzyść. Duży wkład w końcowy sukces miał Reto Giger. Szwajcarzy odrobili straty i triumfowali po tie-breaku. Niestety w ostatnim meczu eliminacji Helweci przed własna publicznością, przegrali z Ukraina 2:3, zajmując trzecie, niepremiowane awansem miejsce w el. mistrzostw Europy. 

- Jestem dumny z tej drużyny. Pokazaliśmy, że nie musimy się ukrywać na poziomie europejskim. Duch zespołu, ciężka praca i miłość do gry może, pomóc w pokonaniu fizycznych ograniczeń. Czekam na więcej wspaniałych gier z tą młodą drużyną. - powiedział Reto Giger, rozgrywający reprezentacji Szwajcarii oraz Cerrad Czarnych Radom.

Więcej o el. Mistrzostw Europy tutaj: https://www.cev.eu/Competition-Area/competition.aspx?ID=1052&PID=1575

Wszystkie wyniki grupowe reprezentacji Szwajcarii (grupa eliminacyjna F):

1. kolejka: Ukraina - Szwajcaria 3:0
2. kolejka: Szwajcaria - Węgry 2:3
3. kolejka: Macedonia - Szwajcaria 2:3
4. kolejka: Szwajcaria - Macedonia 2:3
5. kolejka: Węgry - Szwajcaria 2:3
6. kolejka: Szwajcaria - Ukraina 2:3

Klasyfikacja końcowa grupy F:

1. Ukraina - awans 
2. Macedonia - awans
3. Szwajcaria
4. Węgry