Polscy siatkarze ze srebrnym medalem na Uniwersjadzie!

Polscy siatkarze zdobyli srebrny medal 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu. Biało-czerwoni w sobotni wieczór przegrali w finale z Włochami 2:3. W składzie biało-czerwonych przez cały turniej grało dwóch zawodników Cerrad Czarnych Radom, Michał Kędzierski oraz Mateusz Masłowski!

Dla Polaków to był siódmy mecz na tym turnieju, ale pierwszy, który oglądało tak wielu kibiców. W PalaSele w Eboli na trybunach zasiadło kilka tysięcy kibiców, którzy gorąco dopingowali drużynę gospodarzy. Ale nie tylko, bo wśród kibiców było kilkudziesięciu fanów polskiej drużyny.

Włosi przeżyli rozczarowanie dzień wcześniej, gdy w tym samym miejscu turniej siatkarek przegrały ich zawodniczki, ulegając w finale Rosji. Choć to biało-czerwoni byli faworytami, to jednak trzeba pamiętać, że włoski zespół także do finału nie przegrał ani jednego spotkania.

Polacy kapitalnie rozpoczęli mecz, bo już po czwartej piłce trener rywali poprosił o przerwę, a na tablicy wyników był rezultat 4:0 dla biało-czerwonych. Po chwili skutecznie zaatakował Kamil Semeniuk, po czym… Włosi zdobyli cztery punkty i tym razem to Paweł Woicki poprosił swój zespół do ławki. Efekt był szybki, Polacy dzięki kapitalnym zagrywkom Semeniuka i Bartosza Filipiaka odskoczyli rywalom na bezpieczną przewagę, całkowicie kontrolując przebieg gry. Gdy drużyny pojawiły się przy ławkach na drugiej przerwie technicznej, było 16:8 dla Polaków.

Drugiego seta biało-czerwoni rozpoczęli od prowadzenia 8:3, ale pozwolili Włochom się szybko dogonić. I choć są zespołem doświadczonym, to jednak ciągle widać, że młodym. Gdy przy stanie 19:18 sędzia pomylił się przyznając punkt rywalom, gra biało-czerwonych się posypała. A cztery kolejne punkty dla Włochów sprawiły, że po dwóch partiach był remis 1:1.

Był moment, że zrobiło się nerwowo, bo po wygranym secie Włosi poszli za ciosem i prowadzili w trzecim 10:8. Biało-czerwoni przełamali w końcu ich opór, wzmocnili zagrywkę i wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Choć trzeba oddać rywalom, że walczyli bardzo ambitnie i przedłużyli mecz do tie-breaka.

A w nim Polacy przez większą część prowadzili, ale po drugiej przerwie technicznej to Włosi odzyskali inicjatywę, wygrywając 10:9, 11:10, czy wreszcie 12:10. Gdy chwilę później Bartłomiej Lipiński nie przyjął zagrywki stało się jasne, że to Włosi wygrają złoty medal. Paweł Woicki jako zawodnik dwukrotnie brał udział w uniwersjadzie, ale medalu nie miał. Teraz ma, jako trener, ale na pewno żałuje, że nie złoty.

Polska – Włochy2:3 (25:16, 20:25, 25:22, 23:25, 10:15)
Polska: Kędzierski, Halaba, Lemański, Filipiak, Semeniuk, Nowakowski, Masłowski (libero) oraz Niemiec, Lipiński