Cerrad Enea Czarni Radom wspierają akcję Pomagamy Dbamy Gramy!

W niedzielę (22 listopada) przy udziale Ambasady Dobroczynności wraz z partnerem wydarzenia Wodociągami Miejskimi w Radomiu pod Patronatem Prezydenta Miasta Radosława Witkowskiego, w ramach projektu Pomagamy Dbamy Gramy, odbyło się wydarzenie "Krwawa niedziela". Do akcji przyłączyła się drużyna Cerrad Enea Czarnych Radom!

Niedzielna akcja została zorganizowana z inicjatywy Wodociągów Miejskich w Radomiu, Fundacji Ambasada Dobroczynności, a także Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

- Akcja wyszła spontanicznie, a jest ona odpowiedzią na dramatyczne braki krwi. W Radomiu są największe niedobory, choć z problemami borykają się centra w całym województwie. Podczas akcji postanowiliśmy też zbierać osocze, które jest potrzebne do walki z COVID-19. Dla każdej osoby, która odda krew i osocze ozdrowieńców, przygotowaliśmy certyfikat Ambasadora Dobroczynności oraz nasze fundacyjne gadżety - mówił Tomasz Ginał, prezes Fundacji Ambasada Dobroczynności.

Zbiórka krwi rozpoczęła się o godzinie 9. i potrwała do 14. W tym czasie krew można było oddać również podczas wyjazdowych akcji w Szydłowcu, Belsku Dużym, czy Rusinowie. W Radomiu chętne osoby będą mogły oddać także osocze. W niedzielnej akcji, oprócz mieszkańców uczestniczyli również zawodnicy Hydrotrucku Radom, Wojciech Stępień - prezes Cerradu Enea Czarnych Radom, oraz Radosław Witkowski, który pod koniec września sam zachorował na koronawirusa i w związku z tym mógł oddać osocze.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa alarmują, że zapasy krwi są na wyczerpaniu. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji w jakiej dzisiaj się znajdujemy, a potrzeb - jest dużo więcej! Zachęcamy i prosimy wszystkich do oddawania osocza od tzw. ozdrowieńców, które na dzień dzisiejszy jest lekiem na COVID-19.

Obecnie trwający okres, tradycyjnie wiąże się ze wzrostem liczby zachorowań. Krew jest potrzebna do realizacji zabiegów planowych, które muszą wrócić na sale operacyjne, a osocze jest niezbędne do walki z pandemią. Trwająca obecnie pandemia zakażeń koronawirusem także zniechęca lub uniemożliwia wielu krwiodawcom oddanie krwi. Osoby, które miały kontakt z zakażonymi lub chociażby z osobami przebywającymi na kwarantannie, nie mogą oddawać krwi przez kolejne dwa tygodnie!

Do oddania krwi i osocza mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, zdrowe, o wadze co najmniej 50 kg i nieposiadające żadnych przeciwwskazań do oddawania tego leku. Oprócz tego, muszą to być osoby, które w ostatnich 14 dniach nie przebywały poza granicami kraju oraz nie miały kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem lub objętymi kwarantanną.

WAŻNE:
Kto może oddać krew?
- osoba zdrowa w wieku 18-65 lat
- osoba, która waży powyżej 50 kg
Przed oddaniem krwi:
- należy zjeść lekkostrawny posiłek oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu,
- nie spożywać alkoholu ani innych substancji zmieniających nastrój,
- należy ograniczyć palenie papierosów.

Pamiętaj! Liczy się każda kropla!